LOCALIZARE

LOCALIZARE

COMITETE

COMITETE

PROGRAM

PROGRAM

   23.10.2020

 

9:00 – 9:45 Psihiatrie pediatrică – Moderator Viorel Lupu

9:00 – 9:15    Sergiu Mihu, Roxana Sipos.    Utilizarea problematică: ce internet la copii și adolescenți?
9:15 – 9:30    Anna Asztalos, Horatiu Cristian, Elena Predescu.    Tulburările de anxietate la copii și adolescenți
9:30 – 9:45    Isabela Nitica, Viorel Lupu.    Consecințele utilizării excesive a rețelelor de socializare la copii si adolescenți

9:45 – 11:00 Neurologie pediatrică – Moderator Monica Mager

9:45 – 10:00     Sorin Man.    Impactul diagnosticului precoce asupra evoluției clinice a pacienților cu amiotrofie spinală
10:00 – 10:15    Mihaela Vințan.    Crizele epileptice în context febril: aspecte de management, diagnostic și tratament
10:15 – 10:30    Cristina Pantelemon.    Craniostenoze de cauză genetică: Sindromul Pfeiffer tip I – prezentare de caz
10:30 – 10:45    Monica Mager.    Boala Pompe greu de diagnosticat, ușor de tratat
10:45 – 11:00    Brîndușa Căpîlnă.    Rolul probioticelor in gestionarea alergiilor

11:00 – 11:15 PAUZĂ

11:15 – 12:05 Cardiologie pediatrică – Moderator Daniela Iacob

11:15 – 11:27    Cecilia Lazea, Simona Bucerzan, Camelia Al-Khzouz, Mirela Crișan, Crina Șufană, Lenuța Popa, Gabriel Cismaru, Alexandra Popa, Diana Miclea.    Manifestări cardiovasculare în sindromul Marfan
11:27 – 11:40    Simona Căinap.    Boala Kawasaki în contextul Pandemiei COVID 19
11:40 – 11:52    Daniela Iacob, Simona Oprița.    Factori de risc în Boala Kawasaki
11:52 – 12:05    Manuel Chira.    Tulburări de ritm și conducere după corecția chirurgicală a tetralogiei Fallot

12:05 – 13:15 Simpozioane satelit

12:05 – 12:20    Camelia Al Khzouz.     Evaluarea diagnostică și tratamentul hipostaturii la copil
12:20 – 12:35    Alexandru Pîrvan.    Managementul nutrițional al tulburarilor digestive funcționale la sugari
12:35 – 12:50    Călin Lazăr.    Rolul ibuprofenului în terapia febrei la copil în contextul pandemiei de COVID-19
12:50 – 13:05    Cristina Blag Kovaltry.    O opțiune terapeutică eficientă in tratamentul hemofiliei A
13:05 – 13:20    Mircea Mărgescu.    Terapia echilibrului interior începe cu echilibrul florei intestinale

13:20 – 14:00 PAUZĂ DE PRÂNZ

14:00 – 16:00 Gastroenterologie și hepatologie pediatrică – Moderatori Dorin Farcău, Tudor Pop

 

14:00 – 14:15    Daniela Pop.   Tulburări de motilitate esofagiană
14:15 – 14:30    Radu Pop, Dorin Farcau.    Opțiuni diagnostice în boala de reflux gastroesofagian la copii
14:30 – 14:45    Orsolya Racz, Alina Grama, Alexandru Parvan.    Caz rar de hipoproteinemie severă
14:45 – 15:00    Kinga Slavescu.    Microbiota sugarului și factorii care o modulează
15:00 – 15:15     Tudor Lucian Pop.    Boli rare hepatice pediatrice
15:15 – 15:30    Lucia Burac.    Probleme de diagnostic în hepatitele cronice la copil
15:30 – 15:45    Alina Grama.    Deficit de ornitin-transcarbamilaza – prezentare de caz
15:45 – 16:00    Mircea Mărgescu – Simpozion satelit    Recomandări actuale în alimentația complementară. Beneficiile alimentelor ecologice

16:00 – 16:15 PAUZĂ

16:15 – 17:15 Urgențe pediatrice – moderator Dan Nour

 

16:15 – 16:30    Daniel Nour.    Probleme și soluții în abordarea pacienților din upu pediatrie în condițiile pandemiei COVID-19
16:30 – 16:45    Sorin Lăcan.    Resuscitarea cardio-pulmonară la copil în contextul pandemiei actuale
16:45 – 17:00    Simona Moisiuc.    Abordarea în urgență a pacientului cu cianoză
17:00 – 17:15     Daniela Dreghiciu, Daniela Pop.    Evaluarea și tratamentul imediat al insuficienței respiratorii acute la sugar – ghid clinic.   

 

17:15 – 17:45  Chirurgie pediatrică – Moderator Horațiu Gocan

 

17:15 – 17:30    Rodica Mureșan.    Enterocolita ulcero- nectotica. Dificultăți de tratament în sindromul de intestin scurt. Prezentare de caz.
17:30 – 17:45    Adi Surd.    Fistula dublă gastrointestinală transmezocolică datorată ingestiei a 28 de magneți . Prezentare de caz   

17:45 – 18:00  Deschiderea “ Zilelor Pediatriei Clujene”

   24.10.2020

 

9:00 – 9:50 Reumatologie pediatrică – Moderator Călin Lazăr

9:00 – 9:15    Călin Lazăr.    Cum tratăm uveita asociată artritei idiopatice juvenile
9:15 – 9:30    Mihaela Sparchez.    Provocari si bariere in dermatomiozita juvenila.
9:30 – 9:45    Daniela Iacob, Simona Şenilă.    Sclerodermia localizată – o provocare pediatrică
9:45 – 9:50    Discuții

9:50 – 11:00 Hematologie pediatrică – Moderator Cristina Blag

9:50 – 10:05    Cristina Blag, Alexandra Neaga, Gheorghe Popa.    Rezultate terapeutice actuale in nefroblastom la copii
10:05 – 10:20    Alexandra Neaga, Gheorghe Popa, Madalina Bota, Otilia Fufezan, Cristina Blag.
   Leucemia acuta mieloblastica, o permanenta provocare in oncologia pediatrica
10:20 – 10:35    Gheorghe Popa. Cand si de ce trebuie sa ne temem de virusul Epstein-Barr.
10:35 – 10:50    Sorin Man. Provocări ale terapiei cu fier în pediatrie
10:50 – 11:00    Discuții

11:00 – 11:15 PAUZĂ

11:15 – 12:15 Pneumologie pediatrică -Moderator Sorin Man

11:15 – 11:30    Valentina Tărău Sas.    eNose în diagnosticul astmului bronșic
11:30 – 11:45    Sorin Man.    Infectiile respiratorii acute, în atenţia noastrã mai mult ca oricând
11:45 – 12:00    Cristina Schnell.    Sforăitul la copii: cauze și consecințe
12:00 – 12:15    Sorin Man.    Hedera helix in terapia tusei productive la copii

12:15 – 13:15 Alergologie pediatrică -Moderator Paraschiva Cherecheș-Panța

12:15 – 12:30    Bianca Simionescu.    Alergia alimentară la copil
12:30 – 12:45    Sorin Man.     “Streptococcus salivarius K12 – aliatul pediatrului in lupta cu infectiile de tract respirator superior
12:45 – 13:00    Paraschiva Cherecheș-Panța.    Terapia astmului alergic sever
13:00 – 13:15    Sorin Man.    Rolul decongestionantelor nazale în tratarea simptomelor afecțiunilor de tract respirator superior

13:15 – 14:00 PAUZA

14:00 – 15:00 Nefrologie pediatrică – Moderator Cornel Aldea

14:00 – 14:15    AL Rachisan, M Colceriu, D Delean, B Bulata, C Aldea.    SNCR – de la ghiduri la practica pediatrica
14:15 – 14:30    M Colceriu, AL Rachisan, D Delean, B Bulata, Sorin C.Man, AA Aldea.
   Uropatii malformative – diagnostic, abordare imagistica si conduita terapeutica
14:30 – 14:45    Edita-Gabriela Ichim.    Disfuncția de tract urinar inferior. Diagnostic și tratament
14:45 – 15:00    Paraschiva Cherecheș-Panța –    Simpozion satelit.    Utilitatea fitoterapiei in afectiunile respiratorii la copil

15:00 – 16:00 Imagistică pediatrică – Moderator Otilia Fufezan

15:00 – 15:15    Carmen Asavoaie, Simona Tatar, Mihaela Cosarca, Otilia Fufezan.
   Indicatiile examinarilor radioimagistice in patologia pleuropulmonara pediatrica
15:15 – 15:30    Otilia Fufezan, Carmen Asavoaie, Gheorghe Cobzac.
   Aplicatii tipice ale investigatiilor imagistice in patologia pediatrica medicala
15:30 – 15:45    Mihaela Cosarca, Carmen Asavoaie.    Rolul ecografiei in urgentele chirurgicale abdominale la copii
15:45 – 16:00    Cristina Mihai –    Simpozion satelit.    Rolul probioticelor în funcția de barieră intenstinală și răspuns imun.

16:00 – 16:15 PAUZĂ

16:15 – 17:05 Genetică medicală – Moderator Camelia Al-Khzouz

16:15 – 16:30    Camelia Al-khzouz, Cecilia Lazea, Simona Bucerzan, Diana Miclea, Carmen Asavoaie.
   Evaluarea diagnostică și posibilități de tratament în mucopolizaharidoze
16:30 – 16:45    Simona Bucerzan, Camelia Alkhzouz, Victoria Cret, Diana Miclea, Carmen Asavoaie, Paula Grigorescu-Sido.    Formele genetice de rahitism. Prezent și viitor
16:45 – 17:00    Miclea Diana, Simona Bucerzan, Victoria Cret, Mirela Crisan, Carmen Asavoaie, Radu Popp, Cristina Ghervan,Paula Grigorescu-Sido, Camelia Alkhzouz.    Controlul genetic și endocrin al dezvoltării sexuale pre și postnatale
17:00 – 17:05    Discuții

17:05 – 18:15 Medicină de laborator – Moderator Gabriel Samască

17:05 – 17:15    Gabriel Samasca.    Organizarea laboratorului clinic
17:15 – 17:25    Anca Gal, Viorica Pop.    Hemocultura investigatie cheie in diagnosticul infectiei
17:25 – 17:35    Abrudan Carmen.    Introducere in bolile autoimune
17:35 – 17:55    Victor Cristea.    Mediatori moleculari ai raspunsului imun si inceputul utilizarii lor in practica medicală

17:55 – 18:00 Închiderea lucrărilor